آبنمای صخره ای-مدرن، در ایران باستان آب پیام‌آور روشنایی و پاکی به شمار می‌رفت و از ارزش زیادی برخوردار بود.شاید به علت اینکه ایران کشور کم‌ آب بوده، این مایه حیاتی بین ایشان قدر و منزلتی والا داشته است.

آبنمای صخره ای  از لحاظ معنوی و روحی نیز تاثیر بسیاری داشته است.آب با قابلیت‌های مختلف خود مانند حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش و تحرک، احساس‌های متفاوت در روح و روان انسان گذارده است. به همین دلیل همواره در مکان‌هایی که ساخته دست بشر هستند، به صورت‌های مختلف از آبنمای صخره ای و مدرن استفاده شده است .

landscape fountain

landscape fountain

آبنمای صخره ای و مدرن در مکان‌هایی مانند : پارک، باغ ، ویلا ، لابی ساختمان ، حیاط منازل ، تراس سبز ، روف گاردن  و … بیشتر چشمگیر است. زیرا عنصر آب به عنوان یکی از زیباترین زمینه‌های دید و یکی از موارد تکمیلی فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در این مکان‌ها وجود آب برای پاکیزگی محل و آبیاری درختان و گل‌ها یا استفاده برای سرویس‌های بهداشتی، ضروری و پراهمیت است.

landscape fountain

landscape fountain

آبنمای صخره ای و مدرن :

منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملاً هندسی به آبنمای صخره ای و مدرن است.این نوع آب‌نماها وقتی در یک چشم‌انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند،

بهترین نمای خود را نشان می‌دهند.

آبنما و استخر غیرمنظم (Informal) :

آب‌نماهای غیرمنظم می‌تواند فرم آزاد با پیروی از آبگیرهای طبیعی طراحی شود.در این صورت آب‌نماها دارای گوشه‌های راست و دیوارهای عمودی و حاشیه‌های منظم و دست‌ساز نیستند. یا دست کم در ظاهر این طور به نظر می‌آیند. برای ساخت آنها، بیشتر از سنگ و خاک و گیاهان بومی استفاده می‌شود.

آبنمای صخره ای در محوطه سازی

آبنمای صخره ای در محوطه سازی

آبشار و جویبار :

آبشار های سنگی و صخره ای ، کلاسیک و هندسی و مهندسی شده جهت فضاهای باز و بسته و لابی ساختمان ها و سالن ها،

فواره تنها نمایشی از زیبایی آب نیست، بلکه در روزهای خشک و گرم تابستان، رطوبت هوا را افزایش می‌دهد و فضای دلپذیری فراهم می‌سازد. بر خلاف تصور همگان، فواره‌ها الزاماً مصرف‌کننده آب نیستند. می‌توان به وسیله یک پمپ شناور، آب استخر یا حوضچه را به گردش درآورد. فواره‌ها به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند