آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> محوطه سازی فضای سبز -> نورپردازی ،طراحی و اجرای فضای سبز

نورپردازی ،طراحی و اجرای فضای سبز

نورپردازی ،طراحی و اجرای فضای سبز ، در نورپردازی محوطه باید اصول نورپردازی را مدنظر قرار داد، چرا که عدم رعایت اصول می تواند نواقص بزرگی را در پروژه بوجود آورد. محوطه ساختمان را باید به گونه ای طراحی کرد که برای همسایگان مجاور، مزاحمتی بابت تابش نور ایجاد نشود. برای اینکه زیبایی محوطه را دوچندان کنیم بهتر است شکل و ظاهر چراغها را به گونه ای انتخاب کنیم که از لحاظ زیبایی مناسب محیط باشند.

اصول نورپردازی ،طراحی و اجرای فضای سبز :

  • هنگام انتخاب نوع چراغها به بهینه بودن مصرف انرژی الکتریکی آنها توجه شود.
  • نورپردازی در محوطه ها و باغ های خصوصی و یا محوطه های عمومی با اهداف ایمنی، زیبایی محوطه در شب، دسترسی، امنیت، تفریح و ورزش و رویدادهای اجتماعی انجام می شود.
  • نور مستقیما بر چشم ناظران تابیده نشود چون موجب خیرگی آنها و آزار همسایگان می شود.
  • از لحاظ امنیت نورپردازی محوطه باید به گونه ای باشد که چهره افراد از فاصله حداقل ۵ متری برای اشخاص و همچنین دوربین مدار بسته قابل رویت باشد.
  • همچنین برای پوشش امنیتی نقاط کور باغ می توان از چراغ های پروژکتوری مجهز به باطری خورشیدی استفاده کرد و یا از دوربین های مدار بسته دید در شب بهره برد.

انواع نورپردازی در محوطه :

یکی از اصول نورپردازی توجه به انواع نورپردازی می باشد که می توان نورپردازی دیوار، نورپردازی کف، نورپردازی پوشش گیاهی، نورپردازی آبنما، نورپردازی آلاچیق، نورپردازی پرگولا، نورپردازی فلاور باکس، نورپردازی گرین وال و نورپردازی استخر را نام برد. برای نورپردازی می توان از انواع چراغها بصورت پایه بلند، پایه کوتاه، چراغهای دفنی، چراغهای دیواری، چراغهای زیر پله ای، چراغهای نیزه ای، چراغهای مخصوص استخر و چراغهای نواری استفاده کرد.

چراغهای پایه بلند و پایه کوتاه :

چراغ های پایه دار وقتی که نور بیشتر مورد نیاز باشد از این نوع نورپردازی استفاده می شود و چراغ بر روی پایه و یا روی یک ساختار محوطه قرار می گیرد. اغلب برای ورودی ها، نرده ها و اطراف سکوها به کار می روند. همچنین این چراغها در مسیرهای محوطه قرار می گیرند. این نوع چراغ ها برای شاخص کردن یک فضا و یا یک عنصر استفاده می شوند.

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و اجرای معماری منظر فعالیت های بیشماری دارد و در زمینه نور پردازی فضای باز نیز فعالیت بیشماری دارد ، همچنین در ساخت و اجرای انواع المان های فضای باز از جمله : آبنما ، آلاچیق ، دیوار سبز ، پرگولا و … نیز فعالیت دارد .

 


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایتطراحی سایت طراحی سایت