آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden, اجرای بام سبز, بام سبز -> لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص ، همان طور که می دانیم برای اجرای بام سبز پس از طراحی و بررسی های لازم باید نحوه اجراء و جزئیات با دقت بسیاری صورت گیرد ، چرا که پشت بام باید وزن المان های اجرایی را متحمل شود  و زمانی که کار به نحو احسن صورت نگیرد خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت ، هم چنین برای اجرای بام سبز بر روی سقف پشت بام ، باید عایق بندی با دقت بسیاری انجام شود که عمده ترین و پرکاربردترین آن ایزوگام و یا  قیر و گونی است ، که از صدمات احتمالی هنگام نصب لایه های بام سبز  جلوگیری به عمل می آورد .

عایق رطوبتی روی سقف پشت بام انجام می شود و باعث نفوذ نکردن آب و رطوبت به سقف شده و مانع خرابی آن می گردد . نوعی عایق رطوبتی به نام  ژئوممبران وجود دارد که مقاومت زیادی در برابر نفوذپذیری داشته ،غیر قابل اشتعال است و هم چنین در برابر شرایط محیطی پایدار می باشد و بسیار مناسب برای عایق کاری پشت بام می باشد.

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص :

در هنگام نصب و اجرای بام سبز ممکن است به عایق ساختمان آسیب وارد کنیم و یا ریشه گیاهان به سقف پشت بام نفوذ پیدا کرده و باعث خرابی گردد که لایه محافظ مانع آن می گردد. این لایه می تواند از جنس بتن سبک یا پلاستیک ضخیم یا ورق مسی و یا ترکیب اینها باشد.

لایه زهکش :

این لایه برای اجرای بام سبز بسیار حائز اهمیت است چرا که این لایه آب اضافی را از ریشه ها گرفته و مانع از گندیدگی و آسیب ریشه ها می شود،آب اضافی ریشه ها توسط لوله های خروجی که مهندسین هنگام اجرای بام سبز  تعبیه می کنند به کانال فاضلاب راه پیدا کرده و خارج می شوند .در خارج کردن این آب اضافی عوامل اجرایی باید با مهارت خاصی یک شیب معین به پشت بام داده تا عمل خارج شدن آب به سهولت انجام گیرد . زهکش ها به شکل شانه تخم مرغ هستند که قسمت مخروطی شکل آن آب اضافی را در خود نگه داشته و باعث کندتر شدن سرعت گندیدگی ریشه ها  می گردد.

 فیلتراسیون  :

این لایه فیلتری است که در قسمت پایینی محیط کشت قرار دارد و مانع از خروج ذرات رس خاک می گردد و رطوبت را از ریشه دور می نماید .

محیط کشت :محیط کشت محل قرار گرفتن گیاهان ماست ،این محیط کشت باید با خاک سبک باشد و بستر مناسبی برای رشد گیاهان خواهد بود هم چنین این خاک سبک وزن کمتری داشته و برای اجرای بام سبز روی پشت بام مناسب می باشد.

گیاهان :در بحث بام سبز چون گیاهان ما روی پشت بام قرار می گیرند باید توجه داشت که این گیاهان در معرض باد طوفان برف و باران و نور شدید خورشید می باشند و باید گیاهانی انتخاب شوند که مناسب شرایط آب و هوایی و مقاومت کافی در برابر این شرایط آب و هوایی داشته باشند و نوع گیاهان ، مناسب وزنی که پشت بام می تواند متحمل شود باید انتخاب گردد.


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایتطراحی سایت طراحی سایت