آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> نور, نورپردازی -> طراحی و اجرای نورپردازی فضای باز

طراحی و اجرای نورپردازی فضای باز

همان طور که قبلا در مبحث خطرات نور مصنوعی برای درختان و گیاهان هم گفتیم، نور های قرمز و نارنجی و ترکیبات آن ها (همچون ارغوانی ترکیبی ( باعث تحریک حس روزپنداری درخت می شود و مقدار بیس از اندازه آن در برخی درختان باعث بروز خطا در تشخیص طول روز و شب و فصول سال و تخریب ساعت درونی درخت می گردد که این امر باعث اختلالات رشد می گردد.

از طرفی رنگ هایی همچون قرمز و نارنجی و ارغوانی غیر از زمان های برگ ریزی درخت، هویت زندگی را از آن صلب می کنند و نورپردازی حاوی رنگ های قرمز و نارانجی باعث انتقال یک حس منفی از سبزی و طراوت درخت می شود.

یک نورپردازی فوق العاده از دو درخت که به صورت زیبایی به تنهایی توسط نور سفید گرم روشن شده اند.

اگر منابع نور قابل رویت هستند و این ضعف نورپردازی را نتیجه می شود، لیکن قدرت نور آن قدر زیاد است که چشم را به سمت دو درخت هدایت می کند.نقطه قوت این نورپردازی را می توان در تاکید بر رنگ های طبیعی درخت توسط نور طبیعی خورشید،بهره بردن از نور پر قدرت که حسی جادویی از وجود روز در شب را نتیجه می شود.

نقطه قوت طراحی درخت توسط نور سفیدگرم را می توان در حفظ پاکی و طبیعت درخت و نمایش جذابیت و شکوه آن بیان کرد.

 

استفاده ازنورهای ترکیبی در نورپردازی درخت

گاهی اوقات ما قصد داریم نورپردازی را کمی رویایی تر کنیم، پس از نورهای ترکیبی و ترکیب نور ها در نورپردازی درخت  استفاده می کنیم، مثلا در مثال زیر:

طراحی نورپردازی درخت به صورت ترکیبی

اگر درخت به صورت ترکیبی توسط رنگ های سفید گرم و فیروزه ای نورپردازی شود.

رنگ آفتابی هسته و تنه درخت را روشن می کند که مبین انرژی درونی درخت است، ونورپردازی فیروزه ای باعث جلوه بیشتر رنگ برگ های درخت می شود

 

استفاده از نور آبی ترکیبی در نورپردازی درخت

اگر در نورپردازی رنگ آبی ترکیبی (سفید بسیار سرد)بر روی درخت اعمال شود .

حسی رویایی و آرامش بخش را به مخاطب القاء می کند.

توجه به زنده و پویا بودن درخت در طراحی نورپردازی

باید توجه داشت که درخت یک موجود زنده است ، رشد می کند، برگ می ریزد،  به خواب می رود، یخ می کند ، زنده می شود ، متولد می شود، شکوفا می شود، غمگین می شود، می ریزد و موکدا ، رشد می کند.

در نورپردازی درخت باید دقت کرد که درخت امروز درخت فردا نیست، و درخت فردا درخت سال آینده نیست، ممکن است امروز یک طراحی نورپردازی بر روی درخت زیبا به نظر برسد، لیکن در فصل دیگری از سال یا سال دیگری از عمر درخت، همان طراحی نورپردازی مخرب و دارای سوء اثر باشد.

لذا طراحی نورپردازی و قابل تغییر داشته باشیم.

فرض کنید شما قرار است طراحی نورپردازی یک پارک تازه تاسیس را بر عهده بگیرید، در این پارک قرار است تعدادی نهال پهن برگ کاشته شود.

شما بر اساس سایز این نهال ها یک نورپردازی زیبا طراحی می کنید که متناسب با سایز و وضعیت نهال ها است،

سال ها می گذرد و این نهال ها درختانی بزرگ می شوند، نورپردازی شما صرفا بخش کوچکی از درخت را روشن خواهد کرد، پس می بایست نورپردازی اولیه را طوری طراحی کرد که منابع نوری قابلیت تنظیم با شرایط جدید را داشته باشند…


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت