آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

طراحی محوطه سازی

محوطه سازی یک فضا مانند معماری بنا ، نیازمند طراحی  می باشد و نباید از کنار آن ساده گذشت ، زیرا ایجاد یک محوطه بدون فکر قبلی و طراحی مناسب آن ، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت که این طراحی دارای مراحلی است که به طور مختصر به ذکر آن می پردازیم .

مراحل طراحی محوطه سازی :

ابتدا نیاز به پلان فضای مورد نظر داریم تا ابعاد و اندازه ، محل قرار گیری ساختمان نسبت به محوطه ، جهت خورشید و … را بدست آوریم .

سپس نیاز ها خواسته کارفرما برای طراحی در نظر گرفته می شود ، اگر خودتان نیز در حال انجام این مراحل هستید ، چیز هایی که از محوطه تان میخواهید را یادداشت کرده مانند اینکه :

به یک فضای خصوصی نیاز دارید یا نه ؟

فضایی مدرن را ترجیح می دهید یا سنتی ؟

چه عناصری را برای محوطه ترجیح می دهید مانند آبنما ، دیوار سبز ، آلاچیق و …. ؟

و سوالت دیگر که این کار طراحی را آسان تر می کند .

البته برای در نظر گرفتن نیاز ها ، توجه به بودجه نیز بسیار مهم است ، طراح باید سعی کند با کمترین هزینه بهترین فضا را فراهم کند و طبق خواسته کارفرما پیش رود .

انتخاب سبک معماری محوطه :

محوطه شما باید طوری باشد که سبک معماری خانه شما را تکمیل کند ، نه این که در تضاد  آن باشد .

به طور کل باغ ها یا به صورت رسمی طراحی می شوند یا غیر رسمی که در نوع اول از ، تقارن زیاد ، اشکال و احجام هندسی ، خط های راست ، نقطه کانونی استفاده شده و شباهت زیادی به باغ های فرانسوی و انگلیسی دارند ، اما در نوع دوم باغ شباهت بیشتری به یک فضای سبز طبیعی دارد و از خطوط منحنی و نرم و عدم تقارن استفاده می شود .

طراحی ورودی و راه پیاده و سواره :

ایجاد مسیر برای کل فضا و ورودی ، با طراحی مناسب مسیر می توانید افراد را به محل مورد نظر هدایت کنید .

۱- چرا باید محوطه سازی ویلا انجام دهیم؟

در واقع محوطه سازی ویلا به فضای بیرونی ساختمان که فضای سبز محوطه ویلا را تشکیل می دهد اطلاق می شود که با المان هایی نظیر: آلاچیق، پرگولا، آبنما، چشمه و برکه های مصنوعی، فلاور باکس، دیوار سبز، نور پردازی و … زیبایی فضا را افزایش می دهد استفاده می شود. محوطه سازی ویلا، فضای زیستی را کیفیت می بخشد و آنرا برای کاربران قابل استفاده تر میکند. علاوه بر کاربردی کردن فضا از زیبایی محیط نیز میتوانیم لذت ببریم.

۲- در چه فضاهایی نمی توان محوطه سازی را انجام داد؟

محوطه سازی تقریبا محدودیتی ندارد حتی از ۱ متر مربع فضا تا چندین هکتار را میتوان محوطه سازی کرد.

۳- چه گیاهانی را بهتر است در محوطه کاشت؟

برخی گیاهان نیازمند نور بیشتری هستند، برخی سایه دوست و برخی نیم سایه. بنابراین با در نظر گرفتن سایه اندازی ساختمان و ساختمان های همسایه در ساعات مختلف روز میتوان گیاهان مناسب محوطه را انتخاب و کاشت نمود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با کارشناسان شرکت سورن بام در تماس باشید چرا که انتخاب پوشش گیاهی مناسب جزو امور تخصصی محسوب میشود.

4.5/5 (2 Reviews)

مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایتطراحی سایت طراحی سایت