آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden, اجرای بام سبز, بام سبز, بام سبز |فضای سبز |محوطه سازی, دیوار سبز -> روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن یا بام سبز در کل به مکانی اتلاق میشود که فضای سبز در سطح بالای ساختمان روی سقف یا بام یا روی محوطه ای که سقف پارکینگ و از این دست می باشد قرار بگیرد .

روف گاردن از قرار گرفتن چند گلدان یا فلاور باکس می تواند باشد تا ایجاد فضایی مانند پارک . طراحی بام سبز با نظر به محاسبات سازه ای و کاربری این فضای سبز و شرایط جوی و اقلیمی منطقه و خواست کارفرما اشاره کرد که با توجه به این عوامل از روش های گسترده و متمرکز و پرتابل مدولار استفاده می شود .

هم اکنون به توضیح اجمالی درباره ی  طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز میپردازیم :

در ابتدا برای طراحی روف گاردن کارشناسان شرکت سورن بام از فضای شما بازدید کرده ،پس از رلووه و برداشت اولیه  ، اطلاعات لازم را به طراحان ارائه داده و فضای شما را با هماهنگی با نظر شما طراحی می کنند .  .

برای طراحی روف گاردن محاسبات سازه ای بام از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا المان هایی نظیر آبنما ،پرگولا ،آلاچیق، فلاورباکس ، دیوار سبز و … جایگذاری شود .

مراحل احداث فضای سبز در روف گاردن :

زیرسازی کف شامل عایق کاری ، فیلتراسیون ، زهکشی ، محافظ خاک و …  می باشد .کفسازی شامل چمن کاری ، قلوه سنگ ، پوشش کف با چوب ترمو ، موزاییک که می تواند به صورت ترکیبی به کار رود .چمن ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل اجرا می باشند و در روف گاردن در ببیشترمواقع استفاده از چمن های مصنوعی ارجحیت دارد زیرا نگهداری آن آسان تر می باشد .چوب ترمو ،چوبی فرآیند شده است که در مقابل رطوبت ، تابش آفتاب مقاومت بالایی داشته و از این چوب علاوه بر کفسازی در نما نیز استفاده می شود.

قلوه سنگ های رودخانه ای در ابعاد و اندازه فندقی ، گردویی ، تخم مرغی و پرتقالی  و در رنگ های گونانون مانند سفید ، مشکی ، توسی ، قرمز ، زرد ، سبز و … قابل سفارش اند و علاوه بر آن استفاده از آن در روف گاردن به شدت مورد استقبال واقع شده است .

قرار گیری عناصری مانند آبنما ، آلاچیق ، پرگولا ،دیوار سبز ، فلاور باکس و … باعث می شود  که فضایی دلنشین برای افرادی که از فضا استفاده می کنند ایجاد شود .

انواع آبنما :

آبنما دیواری ، آبنما پرده ای ، آبنما صخره ای ، آبنما فواره ای ، آبنما برکه ای ، آبنما حبابی ، آبنما شیشه ای ، آبنما رومیزی می باشد .  .

دیوار سبز :

برای ایجاد سبزی بیشتر در فضا می توان  از دیوار های سبز استفاده کرد که فضای سبزی عمودی ایجاد می کنند و دارای انواع مصنوعی و طبیعی که با طراحی های زیبا اجرا می شود ، شرکت سورن بام تولید کننده ی پنل های دیوار سبز و فلاور باکس  می باشد .

آلاچیق :

آلاچیق یا کلاه فرنگی نیز سازه ای می باشد که در موقعیت های مختلفی درباغ ، محوطه ، روف گاردن با کارکرد فضایی گرم و صمیمی برای نشیمن به کار   می رود  که از تابش مستقیم خورشید و بارش باران مصون می دارد . معمولا در قلب آن آتشکده و شومینه ای برای گرمایش استفاده می شود . آلاچیق در ابعاد و متریال های گوناگونی قابل اجرا می باشد و در دو نوع سرپوشیده و روباز می باشد متریال آن می تواند چوبی ، فلزی ، شیشه ای و … باشد .

پرگولا :

نوعی سایه بان که در طراحی روف گاردن تاثیر به سزایی دارد .  المان های محبوب و مورد استفاده در طراحی پروژه های لنداسکیپ  ، پرگولا میباشد که غالبا از آن به عنوان نقطه ی کانونی در طرح معماری روف با کاربرد فضایی برای نشیمن به کار می رود . پرگولا با بازی کردن با نور خورشید و ایجاد سایه روشنی خاص بنا به طرح آن ، باعث تنوع و ایجاد حس حریم خصوصی برای سرنشینان می شود . همچنین از این سایه بان ها میتوان به عنوان پیاده رو های مسقف ، و به صورت تک به عنوان فضای ورودی و یا راهرو ای سایه ای که محل مناسبی برای بالا رفتن برگ مو و انگور و گیاهان پیچک می باشد مورد استفاده قرار گیرد .

جنس این پرگولا ها از چوب فرآوری شده ی ترمووود  می باشد که در قبل به توضیح درباره ی ویژگی های آن پرداختیم .

فلاور باکس :

دارای انواع دیواری ، بتنی ، چوبی ، فلزی و … می باشد و شرکت سورن بام در تولید انواع فلاورباکس ها نیز فعالیت می کند .

0/5 (0 Reviews)

مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایتطراحی سایت طراحی سایت