آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden, اجرای بام سبز, بام سبز, بام سبز |فضای سبز |محوطه سازی -> روف گاردن (هر چیزی که باید بدانید!)

روف گاردن (هر چیزی که باید بدانید!)

در این مقاله می خواهیم یکی از بهترین روف گاردن های ایجاد شده توسط سورن بام را مورد بررسی قرار دهیم. شما عزیزان با خواندن این متن علاوه بر آشنا شدن با یکی از بهترین روف گاردن های ایران، با تمام عناصر مورد استفاده در روف گاردن یا باغ بام آشنا خواهید شد.

روف گاردن دارای انواع متفاوتی می باشد که قبل از طراحی و اجرا باید با انواع آن آشنا شوید و به این موضوع توجه داشته باشید که کدام نوع آن با خانه شما هماهنگ تر است. بنابراین این مقاله را تا انتها بخوانید قطعا نکات جالبی را به دست خواهید آورد.

روف گاردن یا بام سبز چیست؟

روف گاردن امکانی است برای عاشقان طبیعت که محوطه کافی برای ایجاد فضای سبز ندارند. اگر شما هم جزء این افراد هستید می توانید با ایجاد فضای سبز، آلاچیق، آبنما و… روی بام آپارتمانتان از فضای سبز لذت ببرید. با افزایش آپارتمان ها و کاهش خانه های حیاط دار این خدمان در حال همه گیر شدن می باشد.

مزایای روف گاردن

داشتن بام سبز در محل زنگی مزیت های زیادی را برای شما به ارمغان می آورد. روف گاردن با استفاده از گیاهانی که در خودش دارد باث پاکسازی هوای اطراف از آلودگی می شود. بخشی از باغ بام را می توانید به باغچه اختصاص دهید و به کاشت سبزیجات و گیاهان دارویی بپردازید.

روف گاردن باعث می شود که سقف خانه از برخورد مستقیم امواج فرابنفش خورشید که سبب آسیب دیدن ایزوگام سقف می شود جلوگیری کند که این مزیت سبب طول عمر سقف بنا م شود.

قیمت روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز قیمت مشخصی ندارد و قیمت گذاری این نوع از محوطه سازی به عوامل زیادی از جمله عناصر به کار رفته از جمله آبنما، آلاچیق، فلاورباکس و… بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از قیمت انواع باغ بام با سورن بام تماس بگیرید.

اجزا تشکیل دهنده بام سبز

  • سازه ی بام ( سقف ساختمان )
  • غشاء بام  ( ایزگام)
  • محافظ غشاء ساختمان ( موزایک)
  • عایق ضد ریشه
  • لایه محافظ عایق
  • فیلتراسیون
  • زه کشی، هوا دهی، انهار آب 
  • محیط کشت
  • گیاه

یکی از اهداف اجرای روف گاردن کمک به محیط زیست و ایجاد هوایی بهتر می باشد .

این روف گاردن ها در بالا ترین قسمت ساختار ساختمان ها و مراکز تجاری و اداری اجرا می شوند .

ویژگی های خاک روف گاردن

انتخاب خاک مناسب برای ساخت روف گردن یکی از مهمترین مسائل اجرای روف گاردن می باشد. خاک مورد استفاده در بام سبز توسط تیم کارشناسی متناسب با استحکام و مقاومت سقف انتخاب می شود. عموما خاک مصرفی در روف گاردن باید دارای ویژگی های وزن کم و قدرت جذب آب بالا را داشته باشد.

به دلیل مشکل بودن عوض کردن خاک روف گاردن و دادن کود به خاک بهتر است خاک مورد استفاده غنی از املاح معدنی باشد که توسط کارشناسان به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد.

انواع باغ بام ها

به طور کلی روف گاردن ها به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

بام سبز گسترده

این روف گاردن ها به حداقل نگهداری نیاز دارند .

بام سبز فشرده

این نوع در کشور ما بیشتر مرسوم است و نیاز به طراحی و نگهداری مداوم دارند .

اجرای جان پناه در باغ بام نیز مانند پشت بام معمولی اجباری می باشد و حتی یکسری قوانین و محدودیت ها در اجرای روف گاردن ها حاکم می باشد .

روف گاردن نیاوران (نمونه کار شاخص)

روف گاردن نیاوران ،در سال ۱۳۹۳ توسط شرکت سورن بام اجرا شده است .

روف گاردن نیاوران یکی از شاخص ترین نمونه کارهای شرکت سورن بام می باشد. در این مقاله علاوه بر آشنا شدن با ماهیت روف گاردن و مزیت های آن با عناصری که می توانند در یک روف گاردن به کار روند آشنا خواهید شد.

روف گاردن این ساختمان متشکل شده از آلاچیق ، آب نما ، فلاورباکس های نما و دیوار ها همچنین پرگولا و سکو هایی برای نشیمن می باشد.

همچنین در بعضی از قسمت های این پروژه از چوب ترمو برای کفسازی استفاده شده و در فضا هایی هم چمن مصنوعی به کار رفته است .

همچنین میتوان از گیاهان طبیعی و مصنوعی ویا ترکیب این دو فضای بام را به صورت مطلوبی تغییر داد،

میتوان از کانترها ی متحرک  که گیاهان را روی آنها قرار می گیرند و قابلییت جابه جایی هم دارند استفاده کرد.

بر روی بام می توان از دیوار سبز و فلاور باکس ها وحتی از استخرهای رو باز هم تعبیه کرد  که از مزایای سقف سبز میباشد.

البته برای درست کردن استخر بر روی بامها ابتدا باید عایق بندی مورد نیازانجام شده وسپس اجرای استخر .

5/5 (1 Review)

مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایتطراحی سایت طراحی سایت