آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

social

روف گاردن ، اجرای بام سبز

روف گاردن ، اجرای بام سبز :

روف گاردن ، اجرای بام سبز

امروزه به دلیل بالا رفتن بسیار زیاد ارزش زمین ، مالکان سعی بر ساخت حداکثری آن دارند و توجه زیادی برای ایجاد فضای سبز ندارند و اجباری نیز برای ساخت آن بر روی زمین وجود ندارد ،این کار فقط از

روی عادتی دیرینه انجام می شود اما اجرای تراس های سبز و بام های سبز و حتی دیوار سبز ( باغ عمودی ) قدمی جدید در اجرای فضا های سبز و معماری منظر اند .

انجام این کار ها می توانند به پشتوانه های متعدد یک شهر تبدیل شوند که چشم اندازی بی روح را به یک شبکه زنده از باغ ها تبدیل می کنند .

یکی از مهمترین دلایل ایجاد بام های سبز ، نمای زیبایی از یک منطقه سبز در شهر است که به کیفیت زندگی شهروندان کمک شایانی می کند علاوه بر این یکی از بهترین و به صرفه ترین روش های نگهداری

محیط زیست اند زیرا سقف های سبز آب باران را جذب کرده و باعث کاهش روا آب می شود و مانند یک فیلتر برای این آب روان عمل می کند زیرا آلودگی آن را گرفته و آب پاک تری وارد زهکشی و سپس

رودخانه ها و دریاچه ها می شود همچنین با جذب آلودگی هوا و ذرات گرد و غبار هوای پاک تری تولید می کند .

روف گاردن مانند یک عایق حرارتی برای بام و ساختمان عمل می کند و در تابستان مانع جذب گرمای زیاد و در زمستان مانع هدر رفتن گرما می شود .

حتی قابلیت جذب نویز و اشعه ماورای بنفش خورشید که بسیار مضر است را دارد .

با داشتن یک بام سبز ، یک باغ اختصاصی دارید که همیشه و در هر زمانی می توانید از آن استفاده کنید و دیگر نیاز به طی مسیر و استفاده از فضای سبز عمومی نیست و امنیت بالایی نسبت به آن دارد .

شرکت سورن بام در زمینه بام سبز و روف گاردن پروژه های موفق زیادی را ارائه کرده و توسط طراحان و کارشناسان  مجرب خود در این زمینه طراحی و اجرا های زیادی را انجام داده است از جمله بام سبز

ولنجک ، بام سبز سعادت آباد ، بام سبز پردیس ، بام سبز دیباجی و …. ( عکس های پروژه ها در سایت سورن بام موجود می باشد ) .

اجرای بام سبز نیاز به طراحی تخصصی دارد و قبل از هر کاری باید سلیقه افرادی که قرار است از این فضا استفاده کنند در نظر گرفته شود ، تعداد جمعیت استفاده کننده ، آب و هوا منطقه ، گیاهانی که قرار

است استفاده شود ( نیاز آن ها به نور و سایه و ابعادشان ) ، روش آبیاری ( دستی یا آبیاری قطره ای ) و … بسیاری از موارد دیگر و سپس طراحی صورت می گیرد .

اگر همزمان با ساخت ساختمان اجرای بام در نظر گرفته شود بسیار راحت تر ، بهتر و اصولی تر است زیرا تدابیر لازم برای اجرای بام سبز بهتر انجام شده و طراحی نیز مناسب تر انجام می شود .

برای مثال می توان برای داشتن دید بهتر به مناظر اطراف قسمت هایی از جان پناه را دیوار در نظر نگرفته و شیشه یا نرده اجرا کرد و یا حتی ورودی به بام را مناسب با طراحی در نظر گرفت .

اما در کل اصول کلی طراحی یک محوطه عادی باید برای محوطه بام نیز در نظر گرفته شود .

 

انتخاب خاک مناسب روف گاردن :

خاک باید بسیار سبک باشد اما در عین حال ظرفیت مناسب برای نگهداری آب را داشته باشد .

در بعضی موارد خاک مستقیماً  روی سطح بام قرار نگرفته و توسط فلاور باکس و گلدان نگه داشته می شود .

عناصر تزیینی و کاربردی بام سبز :

آلاچیق ، چتر ، مبلمان ، دیوار سبز ، پرگولا ، نورپردازی ، قلوه سنگ ، آبنما و …

استفاده از انواع آلاچیق ها با متریال های مختلف مانند چوب فلز و … ، استفاده از مبلمان و میز های مختلف ، دیوار سبز طبیعی و مصنوعی در ابعاد متفاوت ، پرگولا برای ایجاد سایه و زیبایی ، نورپردازی مناسب تمامی فضا و عناصر استفاده شده ، کاربرد قلوه سنگ در قسمت های مختلف مانند مسیر ، آبنما و …. .

علاوه بر مسائل تزیینی و ظاهری مهم ترین مسئله ساختار اصلی بام و لایه های اجرایی است که باید با دقت تمام و به صورت اصولی انجام شود .


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت