آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden, اجرای بام سبز, بام سبز, بام سبز |فضای سبز |محوطه سازی -> جزئیات اجرایی روف گاردن

جزئیات اجرایی روف گاردن

روف گاردن یا فضای سبز بام در کل به مکانی گفته میشود که فضای سبز در سطحی بالا تر ازسطح بستر اصلی خاک روی سقف یا بام یا لابی ساختمان یا روی محوطه ای که سقف پارکینگ و از این دست قرار می گیرد .روف گاردن از قرار گرفتن چند گلدان یا فلاور باکس می تواند باشد تا ایجاد فضایی مانند پارک و از این دست  .

طراحی بام سبز به عوامل مختلفی از جمله محاسبات سازه ای و کاربری این فضای سبز و شرایط اقلیمی منطقه و سلیقه ی کارفرما اشاره کرد که با توجه به این عوامل از روش های گسترده و متمرکز و پرتابل مدولار استفاده می شود.روش گسترده زمانی به کار میرود که خواهان سطح باز و گستره ای از فضای سبز مانند چمن روی پشت بام هستیم در این حالت بعد از ایزولاسیون بام و انجام زیر سازی های لازم روی پشت بام و تعبیه راه آب برای هدایت آب باران و آب زیر چمن ها آماده ی کاشت چمن بر سطح بام می شویم . در روش متمرکز می توانیم از درختچه ها و گیاه های بلتدتر زیبا نیز استفاده کنیم ؛ چرا که در این روش عمق بیشتری برای کاشت در دست داریم . در این دو روش قبل از اجرا حتما باید از مقاومت ساختمان در برابر بار مرده مطلع باشیم و ملاحظات سازه ای برای در نظر گرفتن بار مرده ناشی از اجرای باغچه ها و خاک سنگین اشباع شده  از آب و باد به عمل بیاید . اما در روش پرتابل و مدولار این ملاحظات لازم نیست چرا که با استفاده از گلدان ها و فلاور باکس ها میتوان سطوح مختلف چمن یا درختچه در سایز های مختلف استفاده کرد . از لحاظ ظاهری این روش با دو روش قبلی تفاوت خاصی ندارند اما از لحاظ ملاحظات سازه ای دارای محدودیت کم تر و بی دردسر تر می باشد.

شرکت سورن بام در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن یا همان ( بام سبز ) فعالیت های بیشماری داشته .شرکت سورن بام توسط طراحان و کارشناسان مجرب در زمینه معماری سبز فعالیت دارند از جمله : طراحی و اجرای انواع  آبنما ، طراحی و ساخت انواع فلاور باکس ها ، طراحی دیوارسبز ، طراحی محوطه سازی ، محخوطه سازی باغ ، حیاط ، ویلا و… ساخت آلاچیق ، پرگولا ، چتر فضای سبز ، آبیاری قطره ای ، مه پاش وقلوه سنگ و در تولید پنل های دیوار سبز و انواع فلاور باکس های چوبی ، فلزی ، بتنی نیز فعالیت میکند .

حال می پردازیم به توضیح مختصری راجع به طراحی و اجرای روف گاردن   :

ابتدا در طراحی بام کارشناسان شرکت سورن بام از فضای شما بازدید کرده ، پس از برداشت اولیه اطلاعات لازم را به طراحان ارائه داده و فضای شما را به بهترین نحو طراحی می نماید .

برای طراحی روف گاردن سازه بام از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا المان هایی نظیر آبنما ،پرگولا ،آلاچیق ، فلاورباکس ، دیوار سبز و …جایگذاری شود.

مراحل احداث فضای سبز در روف گاردن :

زیرسازی کف شامل عایق کاری ، فیلتراسیون ، زهکشی ، محافظ خاک و … می باشد .

کفسازی شامل چمن کاری ، قلوه سنگ ، پوشش کف با چوب ترمو ، موزاییک که می تواند به صورت ترکیبی به کار رود .

چمن ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل اجرا اند و در روف گاردن ببیشتر از چمن های مصنوعی استفاده می شود زیرا نگهداری آسان تری دارند .

چوب ترمو ،چوبی فرآیند شده است که در مقابل رطوبت ، تابش آفتاب مقاومت بالایی داشته و از این چوب علاوه بر کفسازی در نما نیز استفاده می شود .

قلوه سنگ های رودخانه ای در ابعاد ، اندازه و رنگ های گونانون مانند سفید ، مشکی ، طوسی ، زرد ، سبز و … قابل سفارش اند و علاوه بر آن بسیار در طراحی به کار می روند .

بنا به خواست و نظرکارفرما با جایگذاری المان هایی مانند آبنما ، آلاچیق  ، پرگولا ، دیوار سبز ، فلاور باکس و … می توان فضای دلنشینی را برای افرادی که از فضا استفاده می کنند ایجاد کرد .

انواع آبنما :

آبنماها در شهرها نمادی از رودها و چشمه سارها و نهرهای روان در دل دشت‌ها و جنگل‌ها و بیابان‌ها هستند، همچنین آبنماها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان (آب) می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان شهروندان و رهگذران زدوده و به جای آن سرخوشی و شور و هیجان و شادی و آرامش را جایگزین خشم و اندوه و نگرانی و دلواپسی شهروندان و رهگذران نمایند. آبنما ها در انواع آبنما دیواری ، آبنما پرده ای ، آبنما صخره ای ، آبنما فواره ای ، آبنما برکه ای ، آبنما حبابی ، آبنما شیشه ای و آبنما رومیزی در سبک های کلاسیک و مدرن در فضای مورد نیاز قابل اجرا می باشد .

دیوار سبز : برای ایجاد سبزی بیشتر در فضا می توان  از دیوار های سبز استفاده کرد که فضای سبزی عمودی ایجاد می کنند و دارای انواع مصنوعی و طبیعی می باشد که با طراحی های حرفه ای اجرا می شود . همچنین شرکت سورن بام تولید کننده ی پنل های دیوار سبز می باشد .

آلاچیق :

آلاچیق یا کلاه فرنگی نیز سازه ای می باشد که در موقعیت های مختلفی در روف گاردن با کارکرد فضایی گرم و صمیمی برای نشیمن به کار   می رود  که از تابش مستقیم خورشید و بارش باران مصون می دارد . معمولا در قلب آن آتشکده و شومینه ای برای گرمایش استفاده می شود . آلاچیق در ابعاد و متریال های گوناگونی قابل اجرا می باشد در دو نوع سرپوشیده و روباز می باشد و متریال آن می تواند چوبی ، فلزی ، شیشه ای و … باشد .

پرگولا :

نوعی سایه بان که کاربرد آن در طراحی روف گاردن صورت می پذیرد . . پرگولا با بازی کردن با نور خورشید و ایجاد سایه روشنی خاص بنا به طرح آن ، باعث تنوع و ایجاد حس حریم خصوصی برای سرنشینان می شود  تا به تماشای آسمان بدون مانع بپردازند. همچنین از این سایه بان ها میتوان به عنوان دسترسی های مسقف ، و به صورت تک به عنوان فضای ورودی و یا راهرو ای سایه ای که محل مناسبی برای بالا رفتن برگ مو و انگور و گیاهان پیچک می باشد مورد استفاده قرار گیرد .

جنس این پرگولا ها معمولا از چوب فرآوری شده ی ترمووود  می باشد

فلاور باکس : دارای انواع دیواری ، بتنی ، چوبی ، فلزی و … می باشد و شرکت سورن بام در تولید انواع فلاورباکس ها نیز فعالیت می کند .


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت