آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آلاچیق -> آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرن در محوطه سازی  یک ویلا یا حتی یک برج باغ وجود یک آلاچیق فضا را زیبا تر و همچنین کاربردی تر می سازد.ابعاد یک آلاچیق به دو امر بستگی دارد: فضای کلی محوطه ، تعداد افرادی که به طور معمول از آن استفاده می کنند.آلاچیق ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز بایستی به نحوی نقش پناهگاه را نیز داشته باشد.بنابراین پی یا پایه های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ ، آجر یا بتون بالا آورده و در روی آنها به آنواع و اشکال مختلف ، دیواره و طاق را با مصالحی از قبیل آهن گرد یا تسمه ای ،نبشی و چوب خراطی شده یا طبیعی به ارتفاع حداکثر دو و نیم متر بنا می کنند.

مدل های آلاچیق :

آلاچیق مدرن را بصورت ۸ ضلعی ۶ضلعی ۵ضلعی منظم ، مربع ، دایره یا مستطیل و … با طاق گنبدی یا ساده ترین آن به طور مسطح طراحی کرده و می سازند. دیواره های آلاچیق توسط گیاهانی ( رونده یا پیچنده )به منظور ایجاد سایه ، محصور می شوند. لذا در فواصل معینی از ستون ها یا پایه های آلاچیق مدرن،گیاهانی سریع الرشد کاشته می شود.گاهی به جای گیاهان زینتی از برخی در ختان میوه ماننده موو یا درختانی که بتوان به آنها فرم داد ، کاشته می شوند. در داخل آلاچیق ، می توان از میز وصندلی های چوبی، سنگی استفاده کرد. معمولا کف آلاچیق را از آجر ، سرامیک ، بتن ،شن های رنگی یا ساده و … کف سازی می نمایند .دور تا دور آلاچیق را  با عرض حدود یک متر ، با انواع مصالح ساختمانی و تزئیناتی که هماهنگ با طرح فضا ، مفروش می کنند.

مراحل ساخت آلاچیق :

اساسی ترین عامل در ساخت آلاچیق مدرن همخوانی آن با فضاست. متداول ترین طرح ها چهار، پنج، شش و هشت ضلعی و آلاچیق های دایره وار هستند.

پس از انتخاب و طرح از طرف کار فرما یا مهندسین طراح و مشخص کردن ابعاد واندازه  مساحت کلی  نوبت به کارگذای صفحه ستون های آلاچیق می رسد، این امر استحکام آلاچیق را تضمین می نماید. تا آلاچیق را در برابر باد و طوفان حفظ کند  پس از آن نوبت به ساخت شاسی و چارچوب فلزی آلاچیق می رسد، عدم استفاده از شاسی فلزی باعث کم شدن استحکام سازه و  از بین رفتن سریع این سازه چوبی می گردد.کاور کردن شاسی یا  نصب قطعات چوبی بر وی شاسی فلزی می رسد. این امر دقت فروانی می طلبدچرا که با ید سازه دقیقا چوبی به نظر برسدو تا  قسمت های فلزی کاملا پنهان گردد.بعد از اتمام نصب قسمت های چوبی نوبت به  نصب سقف می رسد که می تواند متریال بسیار متفاوتی را برای این منظور به کار برد.از جمله گرومیت ، اردوباز، ورق های آهن ، چوب و… .

نور پردازی آلاچیق :

در نور پردازی آلاچیق باید دقت فراوان داشت چون باید شدت نور را محاسبه کرد تاافرادی که در داخل آلاچیق هستند اذیت نشود و همچنین اطرف آلاچیق را می توان نور پردازی کرد تا از دور جلوه زیبایی داشته باشند

 


مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت