آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آبنما -> آبنما درباغ های ایرانی

آبنما درباغ های ایرانی

وجود فواره و آب راکد یا متحرک در کنار یکدیگر آبنما را تشکیل می دهد، حال ممکنه آبنما در پارک و یا میدان و فضای سبز باشد.

صدای آبنما در فضای سبز می تواند هم از نظر دیداری و هم شنیداری زیبایی و آرامش را به مخاطب دهد. می توان در آلودگی هوا در کلان شهر ها نیز موثر باشد و در درجه حرارت هوا موثر باشد و میزان رطوبت نسبی برای گیاهان در پارک ها و باغ ها را فراهم آورد.

در قدیم در باغ ها و کاخ ها و میادین از آبنما استفاده می کردند ولی امروزه در آپارتمان ها، خانه ها، رستوران ها، هتل ها، ادارات و درون منزل می توان دید.

آبنما از دیر باز با ایران عجین شده است شاید دلیل اصلیش این باشد که ایران کشور کم آبی است و باعث شده که انسان ها به طرف آب جذب شوند. آب نشانه ای از پاکیزگی، روشنایی و آرامش می باشد.

آبنما در باغ ها

آبنماها دارای اشکال و انواع متفاوت می باشد که متناسب با محل نصب و طراحی می شوند. فواره قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع آبنماهایی که خود دارای انواع متفاوتی می باشد که شامل جهنده، ریزشی و پرتابی است.

این نوع فواره ها را می توان از طریق نورپردازی جذابتر کرد. نوع جذابتری از آبنماها می توان نام برد آبنمای آبشار و جوی بار می باشد، این نوع آبنما دارای جذابیت خاصی برای طبیعت می باشد.

آبنماهای مدرن دیگری هستند که آب به صورت دیواره ای از بالا به پایین روانه می کند به دلیل اینکه در آبنماها از هدر رفتن آب جلوگیری کنیم می توان از یک مدار بسته استفاده کرد که اتلاف آب پایین بیاید.

آبنمای ایرانی در باغ ایرانی

اصلی ترین عنصر سازنده باغ های ایرانی آبنما و استخر می باشد. استخر در باغ های قدیمی عمقشان زیاد می باشد ودارای چندین فواره می باشد می توان به عنوان نمونه از استخر باغ بزرگ هزار جریب در دوره صفویه در شهر اصفهان می باشد یاد کرد که دارای ۵۰۰ فواره می باشد.

آبنما در فرهنگ ایرانی

آبنما درباغ های ایرانی  پیام آور روشنایی و پاکی در فرهنگی ایران باستان می باشد.

آب نزد ایرانیان دارای درجه بالایی است و از لحاظ معنوی و روحی نیز تاثیر به سزایی دارد آب دارای قابلیت های متفاوتی است که از جمله می توان به حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق رواج روشنایی، سکون و آرامش وتحرک اشاره کرد.

عنصر آبنما درباغ های ایرانی یکی از موارد تکمیلی فضای سبز می باشد نه تنها جنبه زیبایی مد نظر می باشد بلکه جنبه پاکیزگی نیز دارد.

5/5 (1 Review)

مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایتطراحی سایت طراحی سایت